1. Aparatem cyfrowym należy wykonać zdjęcie wybranego obiektu, rzeczy, pejzażu, architektury czy też rośliny. Podczas robienia zdjęcia należy zastanowić się nad tym, co chcemy na nim pokazać i o czym opowiedzieć. W większości aparatów cyfrowych mamy do wyboru różne opcje/tryby dotyczące tego, co chcemy fotografować. Przed wybraniem danej opcji należy zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia przestrzeni, w której wykonujemy zdjęcie, jak również na to, co fotografujemy. Możemy zatem wybrać np. zdjęcia makro, pejzaż, portret, zdjęcia w ruchu czy też w ciemności. Po wybraniu odpowiedniej opcji przechodzimy do robienia zdjęć. Jeśli efekt nas nie zadowala np. zdjęcia są nieostre lub zbyt ciemne – eksperymentujemy z innymi trybami.

1 zdjęcie tut foto

2. Na tym etapie ważne jest odpowiednie zastosowanie kompozycji. Mamy do wyboru kilka rodzajów kompozycji np. dynamiczna, statyczna, centralna, otwarta czy zamknięta. Bardzo istotne jest odpowiednie wykadrowanie fotografowanego obiektu. Powinniśmy zastanowić się czy chcemy pokazać coś ogólnie np. widok ulicy, na której widać budynki czy też będzie to zbliżenie na detal architektoniczny.

2 zdjęcie tut foto

3. Następnie wykonane zdjęcia możemy poddać obróbce w wybranym programie do edycji fotografii cyfrowej np. Adobe Photoshop (program płatny), prostym programie Windows Photo Editor czy Ashampoo Photo Optimizer (w wersji bezpłatnej). W programach tych znajduje się bardzo dużo narzędzi do edycji i obrabiania fotografii cyfrowej. Można na przykład odpowiednio wykadrować tj. przyciąć obraz, ustawić kontrast i jasność, zmienić barwę i jej nasycenie, wyciąć wybrane elementy z tła, można je skopiować i multiplikować. W programie Adobe Photoshop możemy także manipulować światłem na zdjęciu, zmienić jego natężenie, stopień a nawet kolor. Dzięki różnego rodzaju filtrom i narzędziom w programie tym na bazie jednego zdjęcia możemy wykonać kilkanaście oryginalnych grafik cyfrowych.

4. Zapisywanie zdjęć. Przygotowane zdjęcie zapisujemy w programie wybierając odpowiedni format. Popularnymi formatami jest JPG,TIFF czy PNG. Format JPG jest zwykle „lekki” i nadaje się do używania w Internecie i różnego rodzaju wyświetlaczach elektronicznych. Zdjęcia do monitorów, wyświetlaczy, Internetu zapisujemy w zestawie kolorów RGB. Format TIFF stosuje się przede wszystkim w przypadku drukowania zdjęć. Zdjęcia do druku zapisujemy w zestawie kolorów CMYK. Natomiast format PNG jest to format, który pozwala nam zapisać wycięty obiekt ze zdjęcia na przeźroczystym tle.

Piotr Florianowicz