Projekt „Podgórz – widmo” realizowany jest przez Dom Muz dzięki wsparciu Fundacji Orange. Najważniejsze cele projektu to niekonwencjonalne zapoznanie podgórzan z dziedzictwem historycznym najbliższej okolicy, wzmocnienie tożsamości lokalnej mieszkańców osiedla, kształtowanie w młodzieży postawy aktywnego uczestnika kultury, a także nabycie przez uczestników warsztatów umiejętności tworzenia i odbioru sztuki za pomocą innowacyjnych metod.
Dlaczego widmo? Na przestrzeń, która nas otacza, składają się zarówno miejsca realne, jak i te, które istnieją już tylko w archiwum pamięci. Jeśli o nich nie zapomnimy, będą nawiedzać naszą teraźniejszość niczym widma. Możemy wtedy wchodzić z nimi w dialog, by lepiej rozumieć świat, w którym żyjemy. Chcemy, by dzięki naszemu projektowi podgórzanie pozwolili nawiedzić się przeszłości.
W ramach projektu powstały:
- aplikacja na urządzenia mobilne pozwalająca zwiedzić dawny Podgórz – obejrzeć stare fotografie i poznać niezwykłe miejsca lewobrzeżnego Torunia.
- strona internetowa umożliwiająca odbycie spaceru po widmowym Podgórzu bez wychodzenia z domu oraz dokumentująca działania projektu.
Przeprowadzone zostaną również następujące działania:
- spacery po historycznym Podgórzu z przewodnikiem,
- warsztaty geocachingowe dla młodzieży – ich uczestnicy stworzą autorskie skrytki (tzw. cache) wraz z zawartością i rozmieszczą je w wybranych przez siebie kryjówkach, a następnie zaznaczą miejsce ukrycia skarbu na stronie geocaching.pl,
- warsztaty fotograficzno-filmowe, których ideą będzie połączenie świata z dawnych, podgórskich fotografii z tym współczesnym. Uczestnicy wykorzystają historię ludzi i otaczającej ich przestrzeni do stworzenia własnych opowieści o miejscu, w którym żyją.
Projekt zakończy się wystawą w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 prezentującą filmy i zdjęcia powstałe w trakcie warsztatów oraz spotkaniem w Toruńskim Parku Technologicznym poświęconym podsumowaniu działań w ramach projektu.
Informacje o miejscu i terminach poszczególnych działań znajdują się w zakładce Aktualności.
Organizator: Dom Muz w Toruniu
Opracowanie historyczne: Katarzyna Kluczwajd
Geocaching: Agata Olszewska
Wykonanie: Fabric studio
Fotografie wykorzystane na stronie i w aplikacji pochodzą z archiwów mieszkańców Torunia:
Marii Błęckiej,
Barbary Barczak,
Wojciecha Dziewulskiego,
Zygfryda Franckiewicza,
Zofii Iwańskiej,
Alicji Jasiewicz,
Katarzyny Kluczwajd,
Krzysztofa Klundera,
Adama Kowalkowskiego,
Mirosławy Raczkowskiej,
Szymona Spandowskiego,
Elżbiety Wyrzykowskiej,
i Zbigniewa Wierzbickiego.
Osobom tym za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy.
Partnerzy:
Patronat medialny: