Geocaching to gra terenowa, która polega na chowaniu i ukrywaniu skarbów. Jej uczestnicy tworzą skrytki tzw. kesze (cache), które rozmieszczają w wybranych miejscach oznaczając ich współrzędne geograficzne.
Przed przystąpieniem do gry należy zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi publikacji skrytek znajdującymi się tutaj.

Co zrobić, aby wykonać i ukryć własnego kesza:

1. Wybierz miejsce ukrycia. Powinno być ono nieco odosobnione, aby geokeszerzy mogli dyskretnie odnaleźć i z powrotem schować skrytkę. Miejsce powinno być również cały czas dostępne – jeśli jest to teren prywatny, musisz poprosić o zgodę właściciela. Ponadto skrytka nie powinna znajdować się blisko torów kolejowych. Ważna jest również sama kryjówka – kesz nie może być widoczny dla osób postronnych. Może to być np. dziupla w drzewie czy zakryta cegłą kryjówka w murze. Warto, aby otoczenie było atrakcyjne dla szukających skrytki. Ukrywając kesza niejako zabierasz pozostałych uczestników gry w wybrane przez siebie miejsce.

2. Wielkość skrytki dostosuj do miejsca ukrycia. Kesze mogą mieć różne rozmiary – od centymetrowych pojemniczków magnetycznych po naprawdę duże skrzynki. Wnętrze musi być odizolowane od wilgoci, więc wybierz szczelny pojemnik – może to być np. opakowanie po tabletkach musujących czy plastikowy pojemnik do przechowywania żywności. Na pojemniku należy umieścić logotyp Geocaching Polska. Do środka trzeba włożyć tzw. cachenote – notatkę zawierającą informacje o geocachingu oraz logbook – rodzaj książeczki, w której kolejni odkrywcy będą odnotowywać fakt odnalezienia skrytki. Możesz również schować drobne prezenty dla przyszłych odkrywców skrytki.
Wszystkie pliki można pobrać tutaj.


geocachingPrzykładowe skrytki domowej roboty

3. Następnie należy wyznaczyć współrzędne geograficzne ukrycia skrytki. Można to zrobić np. za pomocą takich aplikacji jak Polaris Navigation GPS, Waypoint Free czy Google Maps API.

4. Następnie załóż konto na geocaching.com i wypełnij formularz nowej skrytki. Strona jest międzynarodowa, toteż formularz jest po angielsku. Jeśli będziesz miał z nim problem, tutaj znajdziesz tłumaczenie wszystkich rubryk.

5. Po ukryciu i zarejestrowaniu kesza na stronie pozostaje oczekiwanie na publikację skrytki przez recenzenta. To jednak nie koniec zadania. Jeśli skrytka zostanie opublikowana, będziesz musiał śledzić jej losy i opiekować się nią np. wymienić logbook, kiedy poprzedni zostanie zapisany. Wszystkie informacje tego rodzaju będziesz mógł odczytać na stronie Twojej skrytki.

 

Marta Siwicka